Kolektory słoneczne – inwestycja, która się opłaca?

Kolektory słoneczne działają w bardzo prosty sposób. Pobierają światło słoneczne, by zamienić je w ciepło a następnie w energię. Energia taka wykorzystywana jest później do innych celów. Ma zastosowanie w życiu codziennym – w domach do podgrzewania wody lub do wspomagania pracy centralnego ogrzewania w większych budynkach.

Ponadto przy pomocy takich kolektorów można podgrzewać wodę w basenie. Jednak czy inwestycja w solary jest opłacalna dla każdego i może być dobrym źródłem energii odnawialnej w każdym domu? Odpowiedź na to pytanie nie będzie jednoznaczna, gdyż zależy ona od wielu czynników.

Zalety montowania solarów

Właściciel domu decydujący się na zakup i zamontowanie na dachu kolektorów słonecznych na pewno z tego tytułu uzyska wiele korzyści. Jedną z nich będzie niewątpliwe oszczędność przy podgrzewaniu wody, która to najczęściej ogrzewana jest przez węgiel, gaz czy prąd. Jednocześnie przyniesie mu to wygodę w postaci niezależności od wzrostu cen tych mediów a także uwolnieniu się od dodatkowych obowiązków w postaci palenia w piecu, kupnie węgla czy innych materiałów opałowych. Będzie to dla niego oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także czasu. Ponadto działanie kolektora słonecznego zapewnia stale ciepłą wodę, a więc jego użytkownik nie będzie musiał pamiętać o jej czasowym podgrzewaniu. Ważnym elementem, szczególnie w dzisiejszych czasach przy wysokim zanieczyszczeniu środowiska, może być i niewątpliwie jest aspekt ekologiczny posiadania solarów. Dzięki takim inwestycjom powietrze jest czyste, a co za tym idzie dużo zdrowsze środowisko.

Solary krok po kroku

Kolektory słoneczne to bardzo dobra inwestycja. Jednak ich użytkownik przed podjęciem decyzji musi zastanowić się nad wieloma aspektami, które będą miały wpływ na ich użytkowanie a także na opłacalność zamontowania solarów. Warto wybrać dostawcę, który oferuje kompleksowość usług. Nie tylko montaż, ale także prowadzi doradztwo w tym zakresie. Najlepsza będzie taka firma, której eksperci przeprowadzą wywiad i wybiorą najlepsze miejsce na zamontowanie solarów. Istotne jest także, aby zajmowali się doborem odpowiedniego rodzaju kolektora do wymagań klienta, efektywności pracy urządzenia oraz pomagali w dofinansowaniu. Ważny jest także nie tylko profesjonalny montaż, ale również gwarancja późniejszego serwisowania. Warto więc, aby właściciel domu przed wyborem kolektorów wziął pod uwagę wszystkie te czynniki, które są prezentowane na http://strefaenergii.com/oferta/kolektory-sloneczne.html.

Zwrot inwestycji

Kolektory słonecznie będą dobrą inwestycją, ale tylko przy zachowaniu odpowiednich warunków. Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiedniego rodzaju solara do potrzeb konkretnego klienta. W zależności od ich wydajności może być to kolektor płaski (najlepiej sprawdzający się w okresie letnim, o atrakcyjnej cenie) lub kolektor próżniowy (droższy, ale utrzymujący stałą temperaturę niezależnie od pory roku). Klient powinien także pamiętać oraz wziąć pod uwagę możliwość otrzymania dofinansowania z budżetu państwa na zakup i montaż solara. Takie dofinansowanie to gwarancja zwrotu od 30% do 60% inwestycji, którą oferują gminy w zależności od swoich możliwości finansowych. Spełnienie tych warunków będzie gwarancją opłacalności inwestycji, która może zwrócić się właścicielowi nawet w ciągu kilku lat.

Other Post You May Like

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *